S T O C K H O L M - pomysł na weekend

Posted on October 09, 2016


Sztokholm to miasto, które odwiedzam regularnie od kilku lat. Za każdym razem odkrywam w nim coś nowego. Tym razem było podobnie ponieważ udało mi się odwiedzić miejsca, do których wcześniej nie dotarłam. Dlatego żeby przybliżyć Wam klimat szwedzkiej stolicy przygotowałam dla Was relację z wyjazdu. Usiądźcie wygodnie żeby choć na chwilę przenieść się do Skandynawii.

Odwiedzając Sztokholm nigdy nie udawało mi się dotrzeć na żadną z wystaw / do żadnego z muzeów. Postanowiłam nadrobić zaległości! Sprawdziłam co się dzieje w dniach naszego zaplanowanego wyjazdu i zrobiłam listę miejsc, do których chciałam dotrzeć. Moderna Museet to jedno z miejsc, które z pewnością trzeba zobaczyć będąc w Sztokholmie. Muzeum znajduje się na wyspie (przy Exercisplan) w samym centrum więc w łatwy sposób można tam trafić nawet na pieszo. Na większość 'głównych' wystaw wstęp jest za darmo dlatego to super opcja dla osób, które podróżują z ograniczonym budżetem.


Podczas naszej wizyty w Moderna trafiliśmy na wystawę słynnej japońskiej artystki - Yayoi Kusuma. Jej znakiem rozpoznawczym są kropki..miliony kropek..

Z takich ciekawostek Yayoi zaczęła tworzyć w wieku dziesięciu lat. Nazywa swoją twórczość „sztuką obsesyjną”. Od 1977 roku mieszka w tokijskim szpitalu psychiatrycznym i otwarcie mówi o swoich problemach.

W ramach prowokacji artystycznej napisała list do prezydenta USA Richarda Nixona, proponując mu seks w zamian za zakończenie amerykańskiej wojny w Wietnamie.

Sztokholm to jedno z europejskich miast, w którym spotkamy bardzo dużą ilość rowerzystów. Rowery są poprzypinane dosłownie wszędzie. Z pewnością nie są to takie ilości jak w Holandii!

Dlaczego Szwedzi wybierają rower jako środek komunikacji? Bo jest to często szybsza i zdrowsza opcja a zarazem zdecydowanie tańsza. Dzięki rowerom unikają kosztów związanych z wjazdem autem do centrum. Za każdym razem, kiedy przekracza się granicę wjazdu do ścisłego centrum, naliczana jest opłata (w zależności od natężenia ruchu samochodowego w centrum opłata za wjazd jest większa).

Co miesiąc każdy z mieszkańców dostaje do zapłaty fakturę. Dzięki temu motywacja do poruszania się po mieście rowerem czy metrem jest zdecydowanie silniejsza. Istotne - opłaty za wjazd do centrum nie dotyczą turystów :)
Piękna architektura, która za każdym razem zachwyca. Wśród państw skandynawskich to właśnie Szwecja ma najciekawszy wachlarz osiągnięcia architektów.

Jeśli planujecie zrobić zakupy w najbardziej luksusowej dzielnicy shoppingowej w Sztokholmie to udajcie się na Birger Jarlsgaten. Znajdziecie w okolicy takie butiki jak Filippa K, Tiger of Sweden, Byredo, Acne, & the other stories, Urban Outfitters, Gucii, Chanel, Prada czy Zadig & Voltaire i wiele innych.

& the other stories czyli skandynawska marka grupy H&M. Mam dla Was dobrą wiadomość (wspominałam o tym TUTAJ). Marka & the other stories od października będzie dostępna w Polsce w Galerii Mokotów. Spokojnie! Jeśli jesteście spoza Warszawy będziecie mogły buszować po sklepie wirtualnie robiąc zakupy ONLINE !Spacerując na wyspie można było zobaczyć niekończącą się ilość statków, stateczków. Przy każdym z nich stała tabliczka z historią każdego z nich. Same statki / jachty wyglądały jak morskie mieszkania z donicami kwiatów czy też z mini tarasami na pokładzie.


I na sam koniec coś dla fanów historii Szwecji czyli wizyta w bardzo popularnym muzeum morskim Vasa. Na miejscu czeka Was powrót do 1628 roku czyli do czasu kiedy historia statku Vasa miała swój początek. Wstęp kosztuje około 120 koron. Przy wyjściu koniecznie wejdźcie do małej sali kinowej, której w pierwszym momencie nie widać.PS Zainteresowanie wpisem jest tak duże, że postanowiłam dopisaś kilka ważnych informacji. Jeśli chodzi o nocleg to polecam airbnb. Jest to najtańsza opcja. Ja spałam zawsze u znajomych więc miałam ułatwioną sytuację. Co do lotów to jedyna możliwa opcja to Wizzair. Warto polować na tanie bilety jednak samolot ląduje na lotnisku Skavsta (nie w centrum) więc czeka Was podróż autobusem do centrum, która potrwa 1h 10'. Cena takiego transferu to około 120 zł. Warto zakupić bilet przez internet (TUTAJ) i najlepiej w obie strony dzięki temu zaoszczędzicie kilka złotych. Autobus jedzie do ścisłego centrum gdzie spokojnie możecie wsiąść w metro i dojechać gdziekolwiek.

Transport w Stockholmie jest bardzo drogi. Można kupić bilety weekendowe, dobowe lub czasowe. Jeśli planujecie częstsze podróże do Stockholmu warto wyrobić sobie plastikową kartę, na którą będziecie mogli ładować tańsze bilety. Kupując bilet na kilka dni możecie śmiało wsiadać w miejskie promy żeby np. podpłynąć sobie na wyspę gdzie znajduję się park rozrywki. Widoki są piękne więc polecam taką opcję. Wszystko jest na miejscu rozpisane w kasach :)

Wszędzie możecie płacić kartą więc nie ma konieczności wypłacania gotówki. Co do jedzenia polecam polowanie na tzw. Buffe czyli pyszne lunche (w godzinach od 12:00 do 15:00), które są o wiele tańsze niż standardowe pozycje w menu. Jak będziecie mieć dodatkowe pytania pytajcie..!


« Newer Post Older Post »

2 comments

Recommended