Dorota Koziara: follow design

Posted on September 17, 2016

http://www.agnesaadamczak.com/


Kochani jest mi miło ogłosić iż od jakiegoś czasu bloga tworzy kilka cenionych i utalentowanych osób z czego bardzo się cieszę (szczegóły znajdziecie TUTAJ) ! Jedną z nich jest Rafał Stanowski - publicysta i manager komunikacji związany z modą, kulturą i nowymi technologiami. W tym miejscu koordynuje wszelkie formalne kwestie związane z blogiem. Ponadto będzie również pisał inspirując Was tematyką mody, designu i sztuki.

 Niejednokrotnie wspominałam, że uwielbiam piękne wnętrza oraz oryginalne i wyjątkowe przedmioty. Jestem w trakcie urządzania się dlatego tym bardziej interesuję się tym co mogłoby wypełnić naszą przestrzeń. Na pierwszy ogień historia polskiej projektantki, którą opowie Rafał.

Wiele mówi się o polskich projektantach mody. W ich cieniu pozostają nasi designerzy, którzy projektują przedmioty, wnętrza, budynki - i robią to dla największych firm! Doskonałym przykładem person to follow jest Dorota Koziara.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych z Poznania od wielu lat mieszka w Mediolanie, gdzie współpracuje z najważniejszymi nazwiskami w branży, m.in. ze słynnym Atelier Mendini. Projektowała dla takich marek, jak Dior, Hermes, Alessi, Fiat czy Swarovski.

http://www.agnesaadamczak.com/
http://www.agnesaadamczak.com/
Idee Doroty Koziary odbijają się w jej najnowszej współpracy z firmą Tubądzin, dla której zaprojektowała serię płytek "Kolory Polski". "Zależało mi na stworzeniu kolekcji, która harmonizowałaby z polskim krajobrazem i mogłaby sprawdzić się również za granicą. Przez wiele tygodni studiowaliśmy kolorystykę naszego kraju, by oddać charakter jego krajobrazu", mówi projektantka.

Przedmioty, które projektuje posiadają niezwykle dopracowaną formę, co sprawia, że mogą nosić miano sztuki użytkowej. Dorota Koziara pokazuje, że wyobraźnia twórców przekracza granice - w dzisiejszym świecie nie ma znaczenia, skąd pochodzisz. Tworzymy uniwersalne, ponadnarodowe dzieła, które powinny mieć jednak autorski rys, pozwalający je lokalizować - tak jak płytki Tubądzina czy ceramika, którą Dorota Koziara zaprojektowała dla Manufaktury w Bolesławcu.
"Mówienie w tych czasach o narodowym designie w przypadku Polski nie ma najmniejszego sensu. Natomiast dla mnie bardzo ważne jest poszukiwanie tradycji, ono też z czasem - mam nadzieję - pozwoli mi zrozumieć charakter naszego designu", mówi Dorota Koziara.

Dlatego od wielu lat wspiera polskie wzornictwo na świecie, organizując wydarzenia czy po prostu o nim ciepło mówiąc. Choć nasze projekty nie mają jeszcze takiej marki, co przedmioty z Włoch czy Skandynawii, nowoczesne środki komunikacji otwierają szerokie horyzonty.

Warto patrzeć na rozwój polskiego designu - i my się do tego również przyłączamy!

~ tekst: Rafał Stanowski
« Newer Post Older Post »

No comments?

Leave a comment

Recommended